Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin

Data

paź 05 2022
Zakończone!

Czas

15:00 - 16:00

OTWARCIE WYSTAWY FOTOGRAFII
Zmicer Waynowski „Oczy Lublina oczami Obcego”

wstęp wolny
wystawa będzie dostępna do 3 listopada 2022 r.

„Oczy Lublina oczami Obcego”

To, co Obcy widzi w mieście, to nie są place, zabytkowe budynki, kościoły i centra kultury, lecz twarze ludzi… Urzędnicy w instytucjach, dyrektorzy, decydenci różnego szczebla. Są to twarze, w które przybysz wpatruje się ze szczególną uwagą, by zrozumieć nowe słowa, intonację już zrozumiałego, lecz nadal obcego języka, mowę ciała, zasady zachowania, tradycje i wiele innych rzeczy. Dla obcokrajowców miasto reprezentują przede wszystkim ludzie.

Wystawa „Oczy Lublina oczami Obcego” podsumowuje projekt stypendialny Artysty, zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin w 2022 roku.

Zmicer Waynowski jest białoruskim fotografem, animatorem kultury, pomysłodawcą i organizatorem wielu wydarzeń artystycznych. W listopadzie 2020 roku został zatrzymany przez władze białoruskie podczas tradycyjnej cotygodniowej akcji protestu prowadzonej pod hasłem „Marsz emerytów”. To była jego ostatnia praca w terenie – na ulicach Mińska. Został skazany na 13 dni aresztu na podstawie cieszącego się złą sławą artykułu 23.34 Kodeksu Wykroczeń. Po odbyciu kary Artysta został poddany dalszym naciskom i szykanom oraz zmuszony do opuszczenia kraju. Od marca 2021 roku mieszka w Lublinie. Współpracował z Teatrem im. J. Osterwy (jako fotograf, grafik i realizator video), Centrum Kultury (rezydencja artystyczna, której pokłosiem był spektakl Wygnańcy), Warsztatami Kultury, Urzędem Miasta Lublin (Wystawa fotograficzna The REM sleep) oraz Centrum Spotkania Kultur. Od 24 lutego br., tj po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, Zmicer Waynowski współpracuje z Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie.

Obserwuję to miasto, poznaję je. Widziałem i utrwaliłem tu wiosnę w czasie lockdownu, tętniące życiem kulturalnym i festiwalowym lato, wypełnioną młodzieżą studencką jesień. W czasie swojej lubelskiej tułaczki zmieniłem pięć adresów, poznałem chyba wszystkie instytucje zajmujące się prawami człowieka i pomocą obcokrajowcom oraz większość instytucji kultury. Cykl fotografii pn. „Oczy Lublina oczami Obcego” składa się z portretów ludzi, którzy znajdują się na pierwszej linii kontaktu z obcokrajowcami i wykonują na co dzień być może nie widoczną, lecz bardzo ważną pracę. Jako obcokrajowiec widzę rolę takich ludzi inaczej. To często moje być albo nie być. Nadzieja, obawa i chęć zrozumienia.

Tłumaczenie konsekutywne na miejscu EN
Tłumaczenie PJM

Skip to content