Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin

Data

paź 07 2022

Czas

12:30 - 13:30

WARSZTAT #KsiążkiZamiastGranic
Opowieści o doświadczeniu migracji

Warsztat dla młodzieży i nauczycieli
Ilość miejsc ograniczona!

Prowadzenie: Strefa WolnoSłowa

Jak to jest być zmuszonym do ucieczki?
Co się dzieje, kiedy wymarzony cel podróży okazuje się inny od tego, o którym nam opowiadano?
A kraj, który wymarzyliśmy sobie jako schronienie, miejsce otwartych możliwości i spokoju, nie chce nas przyjąć?
Jak mija czas, kiedy to, co tymczasowe rozwleka się w nieskończoność, dni zamieniają się w tygodnie, tygodnie w miesiące i wreszcie tymczasowość staje się codziennością?
Co to znaczy czekać, jak to jest tracić nadzieję i czuć przerażenie?
Wychodząc od obrazów i historii ludzi migrujących do Europy zastanowimy się nad tym, co uniwersalne w doświadczeniu osób w przymusowej podróży.
Inspirując się tekstami kultury porozmawiamy o tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej oraz na innych granicach Europy. Zastanowimy się wspólnie nad językiem obrazów i słów, jakimi opisujemy te wydarzenia i doświadczenia oraz jak te z kolei kształtują nasze postrzeganie i rozumienie migracji.
Młodzież zaprosimy do ćwiczeń performatywnych i otwartej dyskusji. Poprzez działanie twórcze będziemy rozmawiać o migracjach w kontekście wydarzeń społeczno-politycznych na świecie, odwołując się jednocześnie do własnych doświadczeń i biografii. Skupimy się na inspiracjach literackich, teatralnych, filmowych i fotograficznych oraz na narzędziach teatralnych do opisywania doświadczenia migracji.


Działanie w ramach Inicjatywy Bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, finansowanej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Warsztat prowadzony będzie w języku PL;
Tłumaczenie na język UA

 • 00

  dni

 • 00

  godzin

 • 00

  minut

 • 00

  sekund

Skip to content