Konkurs Dobrych Praktyk organizowany cyklicznie w ramach Kongresu ma na celu zaprezentowanie najlepszych rozwiązań i inicjatyw podejmowanych na rzecz społeczności lokalnej lub współpracy transgranicznej w Europie i krajach Partnerstwa Wschodniego.
Konkurs Dobrych Praktyk – edycja 2021 wyłoni innowacyjne projekty współpracy międzysektorowej zrealizowane na rzecz społeczności lokalnej i regionalnej mające znaczenie dla rozwoju miasta i regionu (w tym rozwoju współpracy międzynarodowej). Więcej szczegółów już wkrótce.
Tematem Konkursu były przykłady najlepszych praktyk radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z pandemią COVID-19 w 5 kategoriach: samorząd, kultura i turystyka, edukacja, pomoc społeczna, przedsiębiorczość.
Zgłoszono 49 praktyk z 10 krajów (Autonomia Palestyńska, Gruzja, Hiszpania, Francja, Litwa, Łotwa, Polska, Turcja, Ukraina). W każdej kategorii Komisja Konkursowa wybrała 3 laureatów. Podczas Kongresu Współpracy Transgranicznej, który odbywał się w dniach 6-9 października, uczestnicy głosowali on-line na jedną praktykę w każdej kategorii. W trakcie oficjalnego zamknięcia Kongresu ogłoszono zwycięzców Konkursu.
Zwycięzcy Konkursu Dobrych praktyk 2020:
Urząd Miasta Kamieniec-Podolski, Ukraina: Sezon turystyczny 2020 online „Kamenets Digital” to koncepcja mająca na celu popularyzację miasta jako potężnej destynacji turystycznej poprzez maksymalne wykorzystanie zasobów i kont internetowych. W ramach koncepcji od kwietnia 2020 roku realizowano następujące działania:
- projekt „Mandruy Ukrainoju” (Podróżuj po Ukrainie), którego celem była wymiana informacji turystycznej z innymi miastami Ukrainy na specjalistycznych platformach;
- prowadzenie internetowego forum podróżniczego „Cyfryzacja sektora turystycznego jako narzędzie rozwoju w kryzysie”;
- uruchomienie portalu informacyjnego www.kamianets.travel;
- projekt wideo "polecamy przewodnika" (11 unikalnych prezentacji od wykwalifikowanych przewodników);
- maraton wirtualnych wycieczek po muzeach, historycznych miejscach i zabytkach architektonicznych miasta;
- przeprowadzono warsztaty online, podczas których lokalni rzemieślnicy wraz z widzami robili własnoręcznie pamiątki;
Dzięki powyższym działaniom dziesiątki tysięcy potencjalnych turystów otrzymało informacje o mieście, a pracownicy miejskiego sektora turystycznego mieli okazję maksymalnie zaangażować się w pracę i zwykły dla siebie obszar działania.
La Escocesa - Otwarta Fabryka twórczości analogowej, Barcelona, Hiszpania: CO- Project @ La Escocesa
Środowiska twórcze są jedna z grup społecznych najbardziej narażonych na ekonomiczne skutki kryzysu Covid-19. Rozpoczęty w ramach niezwykłego programu grantowego finansowanego przez La Escocesa społeczny projekt badawczy ma na celu stworzenie narzędzi i rozwiązań służących przeciwdziałania skutkom zamknięcia i wzmocnieniu zarówno lokalnych artystów, jak i ogólnie sektora społeczno-kulturalnego.
Odpowiadając na pilna potrzebę wspólnego przeciwdziałania sytuacji wywołanej przez pandemię pandemii, CO-Project zorganizował 6 grup badawczych utworzonych przez społeczność artystów centrum sztuki La Escocesa, którzy borykają się z trudnościami ekonomicznymi. Grupy te opracowują strategie i programy mające przeciwdziałać skutkom tego kryzysu, poprzez takie działania jak:
- stworzenie biura udzielającego porad, gromadzącego informacje o dotacjach, pożyczkach, itp., posiada internetową bazę danych oraz fizyczną przestrzeń – azyl dla artystów;
- tworzenie, we współpracy z pracownikami służby zdrowia, procedur umożliwiających przywrócenie fizycznej obecności w przestrzeni dla kultury, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa a jednocześnie z uwzględnieniem różnorodności i potrzeb odbiorców;
- organizacja programu kulturalnego w przestrzeni publicznej, dzięki czemu artyści mogą występować i otrzymywać wynagrodzenie. Wydarzenia są bezpłatne dzięki czemu zwiększa się dostępność dla mieszkańców którzy mogą ponownie bezpośrednio obcować z kulturą;
- upowszechnianie wiedzy o działaniach projektu za pośrednictwem strony internetowej i sieci społecznościowych;
public relations umożliwiające współpracę z innymi instytucjami lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi, tworzy sojusze i nowe kontakty w celu promowania działań mających na celu wzajemne wsparcie;
- pozyskiwanie funduszy dla zapewnienia ciągłości i trwałości Co - Projektu.
Centrum Aktywności Seniora, Gdynia, Polska: Gdyńskie Centrum Aktywności Seniora od marca 2020 r. pracując zdalnie otoczyło wsparciem jedną z najbardziej narażonych grup społecznych – seniorów. Działania Centrum były realizowane na kilku płaszczyznach:
- animatorzy wykonywali telefony do seniorów, będących w bazie danych Centrum, pytając o zdrowie i aktualne potrzeby. Informowali także o dostępnej pomocy miasta przy zrobieniu zakupów produktów żywieniowych, lekarstw lub załatwieniu innych spraw;
- Centrum przygotowało paczki świąteczne rozwożone “pod drzwi”;
- włączyło się do akcji “Pomocna dłoń Riviery” dostarczając artykuły spożywcze i higieniczne;
- Centrum prowadziło także wykłady online dla seniorów (Wirtualny CAS).
Nieprzerwany kontakt z Centrum zapewniał seniorom poczucie bezpieczeństwa, pomagał w rozwiązywaniu codziennych problemów i trudności. Pracownicy wspierali psychicznie seniorów pozostających w izolacji, codziennie docierając telefonicznie do ok. 200 osób. Od marca do lipca łącznie skontaktowano się 22 384 razy – telefonicznie i za pośrednictwem internetu.