Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin

Paweł Prokop
Paweł Prokop
Przewodniczący Komitetu Organizacyjno-Programowego. Prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich

Wykładowca Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji, Pełnomocnik Prezydenta Lublina ds. partycypacji społecznej i współpracy transgranicznej, członek władz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, trener i konsultant z zakresu zarządzania instytucjami sektora publicznego, społecznego i biznesowego. Autor wielu programów współpracy międzynarodowej, ekspert w programach samorządowych i społecznych, w szczególności w wieloletnich projektach innowacyjnych.

Zastępca Przewodniczącego Komitetu Organizacyjno-Programowego.
Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin

Współtwórca i lider organizacji pozarządowych. Autor programów szkoleniowych i publikacji poświęconych edukacji obywatelskiej, pracy organizacji pozarządowych i współpracy rozwojowej. W stanie wojennym członek władz regionalnych podziemnej Solidarności, więzień polityczny. Współtwórca niezależnego harcerstwa w Polsce, pierwszy Naczelnik Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wieloletni prezes Fundacji Edukacja dla Demokracji. Współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. Członek Steering Committee World Movement for Democracy (2000–2007) oraz władz Grupy Zagranica. W latach 2007–2011 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Autor ustawy o współpracy rozwojowej.

Krzysztof Stanowski
Katarzyna Antoń
Zastępca Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin – Miejski Architekt Zieleni

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Posiada także uprawnienia inspektora nadzoru prac w terenach zieleni. Od 10 lat związana zawodowo z jednostkami i komórkami Miasta Lublin odpowiedzialnymi za zieleń: Wydziałem Zieleni i Gospodarki Komunalnej, Biurem Miejskiego Architekta Zieleni i Zarządem Dróg i Mostów. Zajmuje się projektowaniem terenów zieleni, zakładaniem i rekultywacją zieleni, nadzorem nad utrzymaniem drzew, krzewów, trawników i elementów małej architektury, a wcześniej także odbiorami nasadzeń w ramach inwestycji drogowych. Dodatkowo zajmuje się poprawą życia drzew w mieście.

Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin

Od 2011 r. pracuje w Urzędzie Miasta Lublin, od 2018 jako Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej. Od 2004 roku do 2011 członek zarządu lubelskiego Stowarzyszenia Homo Faber a w latach 2004 – 2006 członek zarządu Stowarzyszenia Amnesty International. Współpracował z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tematyką współpracy administracji publicznej z trzecim sektorem.  W 2014 r. odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin oraz członek Rady Działalności Pożytku Publicznego działającej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie reprezentuje Unię Metropolii Polskich.

Piotr Choroś
Piotr Choroś
Natalia Gmurkowska
Natalia Gmurkowska
Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Centrum Współpracy Polska-Wschód.
Koordynatorka Forów Samorządowych Województwa Lubelskiego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

Od ponad 15 lat jest związana z organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą poprzez tworzenie i realizację programów współpracy międzynarodowej o zakresie tematycznym: rozwój społeczeństwa i partycypacji obywatelskiej, nowoczesne metody zarządzania w administracji publicznej, lokalne media, międzysektorowe partnerstwa lokalne i biznesowe, kultura oraz wsparcie inicjatyw młodzieżowych. Zainteresowania naukowe: związane z krajami Partnerstwa Wschodniego, w szczególności z Ukrainą i Gruzją. Ekspert i konsultant w instytucjach publicznych oraz ciałach doradczych, pełni funkcje kierownicze w sferze pozarządowej i biznesowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów finansowanych przez Komisję Europejską, Fundusz Norweski, Program Polskiej Pomocy Rozwojowej, Fundusz Spójności UE, Erasmus+ oraz inne.

Kierowniczka referatu ds. wspierania i realizacji programów i projektów międzynarodowych w Biurze – Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin

Magister filologii ukraińskiej i socjologii, absolwentka Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Absolwentka Studiów Zarządzania Projektami (Project Management) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2007 roku pracuje w Urzędzie Miasta Lublin, aktualnie na stanowisku Kierownika w Biurze Centrum Współpracy Międzynarodowej w Referacie ds. wspierania i realizacji projektów i programów międzynarodowych. W pracy zawodowej zajmuje się opracowywaniem aplikacji grantowych, wdrażaniem i rozliczaniem projektów współfinansowanych z funduszy zewnętrznych. Posiada Certyfikat APM Group PRINCE2 Foundation i MSP Foundation. Prywatnie: miłośniczka kultury tradycyjnej.

Ewelina Graban
Ewelina Graban
Radosław Guz
Radosław Guz
Dyrektor Biura Stowarzyszenia Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego

Absolwent UMCS w Lublinie, kierownik polskich i międzynarodowych projektów i programów edukacyjnych, społecznych i inwestycyjnych. Doświadczony urzędnik służby cywilnej administracji rządowej i samorządowej. Manager od lat realizujący swoje kompetencje w dyplomacji i zarządzaniu. Pracował m.in.: w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, Starostwie Powiatowym w Lubartowie, Urzędzie Miasta Lublin. Prywatnie pasjonat motocykli i sztuk walki.

Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin

Urodzony 1980 roku w Lublinie. Ukończył Technikum Ekonomiczne w ZSE im. A i J. Vetterów oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od lat pracuje dla administracji publicznej. Wieloletni pracownik Ministerstwa Gospodarki (później Ministerstwo Rozwoju), gdzie brał udział w tworzeniu programów wsparcia przedsiębiorczości i wdrażania innowacji w firmach. Od 2014 roku pracuje w Urzędzie Miasta Lublin, wcześniej jako zastępca Dyrektora w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów, jako pełnomocnik prezydenta ds. startupów. Od stycznia 2020 roku powierzono mu funkcję Dyrektora Biura Rozwoju Turystyki. Prywatnie jest tatą dwóch córek.

Marcin Kęćko
Marcin Kęćko
Aleksandra Kulik
Aleksandra Kulik
Prezeska Fundacji Sempre a Frente

Od 2014 roku związana z organizacjami społecznymi. Psycholog, doradca zawodowy, wieloletnia koordynatorka działań międzynarodowych, facylitatorka wymian, trenerka kompetencji społecznych i cyfrowych, mentorka młodzieżowych grup inicjatywnych, konsultantka sieci Eurodesk,  członkini Rady Działalności Pożytku Publicznego w Lublinie w latach 2019-2022. Absolwentka Szkoły Liderów PAFW.  Jedna z inicjatorów procesu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży a obecnie część Rady Programowej Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 oraz Narodowej Rady Rozwoju ds. Młodzieży. Głęboko wierzy w moc edukacji pozaformalnej i wzmacniania pozycji młodych ludzi w życiu społecznym.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie

Od lat związany z branżą transportową. Od 2004 roku pracował w Dziale Transportu Zbiorowego, a następnie Biurze Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Lublin. Od 2009 roku zatrudniony w Zarządzie Transportu Miejskiego w Lublinie. W 2010 roku został kierownikiem Działu Przewozów i Rozwoju Sieci Komunikacyjnej ZTM, a dwa lata później zastępcą dyrektora ds. przewozów. W 2013 roku został dyrektorem. Współodpowiedzialny za wdrożenie jednego z największych projektów transportowych realizowanych przy współudziale środków unijnych tj. „Zintegrowanego Systemu Miejskiego Transportu Publicznego w Lublinie”. Promuje ekologiczne rozwiązania transportowe, dzięki którym miasto Lublin po raz kolejny uzyskało tytułu Laureata m.in. w konkursie Eco Miasto. Odbył szereg kursów i szkoleń m.in. w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Grzegorz Malec
Agnieszka Julita Rybczyńska
Dr Julita Agnieszka Rybczyńska
Prawniczka i politolożka

Związana z Wydziałem Politologii UMCS od lat 90-tych XX wieku. Obecnie pracuje jako wykładowca w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych. Odbyła pobyty naukowe i jako profesor wizytujący w wielu instytucjach akademickich w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu instytucjonalnych i prawnych aspektów procesów transformacji systemowej. Jest specjalistką w zakresie praw człowieka, praw mniejszości narodowych, językowych i etnicznych, demokracji lokalnej, społeczeństwa obywatelskiego, jak również sektora pozarządowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorka i redaktorka wielu publikacji naukowych. Pełniła funkcje ekspertki i konsultantki w wielu instytucjach publicznych na poziomie samorządowym i rządowym, w organizacjach pozarządowych oraz organizacjach międzynarodowych, m.in. z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, OBWE-Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, US-Ukraine Foundation oraz Fundacją Inicjatyw Menadżerskich.

Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin.
Pełnomocnik Prezydenta ds. specjalnej strefy ekonomicznej

Współtwórca „Strategii Lublin 2020” wytyczającej kierunki rozwoju najważniejszego miasta w Polsce Wschodniej. Inicjator programu Study in Lublin, Lubelska Wyżyna IT oraz Klastra Usług Medycznych i Klastra Life Science (wszystkie inicjatywy w Lublinie) Ekspert i praktyk w zakresie rozwoju przedsiębiorczości oraz zarządzania strategicznego, w tym strategii miast i inwestycji zagranicznych. Równolegle pracuje od 2009 roku w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. Autor i współautor ponad 100 publikacji z zakresu rozwoju regionalnego i rozwoju miast, biznesu międzynarodowego oraz zarządzania przedsiębiorstwem, w tym licznych artykułów w czasopismach amerykańskich i brytyjskich. Wyniki swoich prac prezentował podczas konferencji i wykładów w kilkudziesięciu krajach świata (Chiny, USA, Rosja, Ukraina, Gruzja, Portugalia itp.). Członek Global Advisory Board w Center for Leadership and Management na amerykańskim Uniwersytecie Rutgersa.

Mariusz Sagan
dr Mariusz Sagan
Andrzej Skórski
Andrzej Skórski
Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw

Od 2007 r. zaangażowany w działalność lubelskich organizacji pozarządowych. Koordynator wielu projektów finansowanych m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Narodowego Banku Polskiego. W latach 2013-2015 kierował Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Posiada doświadczenie ze współpracy z samorządowcami (współorganizator serii szkoleń dla samorządowców w ramach projektu pt. „Samorządowiec profesjonalista”). Współautor min. przewodnika pt. „Ewaluacja co. Narzędzie do ewaluacji organizacji pozarządowych” oraz „Strategii rozwoju gminy Bełżyce na lata 2015 – 2022”. Obecnie pracuje w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin, działającym przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw.

Dyrektorka Instytutu Europy Środkowej w Lublinie

Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Profesor w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowania badawcze: polityka wschodnia Polski, w szczególności stosunki polsko-ukraińskie; współczesna dyplomacja. Autorka licznych artykułów naukowych i książek, w tym takich jak: Współczesne stosunki polsko-ukraińskie. Politologiczna analiza traktatu o dobrym sąsiedztwie, Lublin 2002, oraz Ewolucja współczesnej dyplomacji. Aktorzy – struktury – funkcje, Lublin 2015.

Beata Surmacz
dr hab. Beata Surmacz
Kinga Wernicka
Dr n. pr. Kinga Wernicka
Rzecznik patentowy

Od 2008 r. pracuje w Katedrze Prawa Unii Europejskiej na Wydziale Prawa i Administracji UMCS (początkowo jako asystent, zaś od 2015 r. jako adiunkt), w której prowadzi badania naukowe i zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa europejskiego i prawa własności intelektualnej. Ochroną własności intelektualnej zajmuje się również w swojej praktyce zawodowej: w latach 2012-2015 jako kierownik Biura Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, zaś od 2013 r. praktykując jako rzecznik patentowy. Od 2018 r. pełni funkcję dyrektora Centrum Europejskiego UMCS, jednostki zajmującej się działalnością badawczą i dydaktyczną w zakresie integracji europejskiej.

Dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin

Z Urzędem Miasta Lublin związana od czerwca 2012 roku, obecnie na stanowisku Dyrektorki Wydziału Kultury. Wraz ze swoim zespołem, była odpowiedzialna za koordynację i realizację działań kolejnych ważnych dla miasta jubileuszy i kluczowych projektów – w 2018 roku w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w 2019 roku – w 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, od 2022 roku była koordynatorką działań kulturalnych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Jest również członkinią zespołu zadaniowego ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W latach 2022-2023 współpracowała z zewnętrznymi donorami, w tym z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz UNHCR, przy pozyskiwaniu dodatkowych środków dla miasta Lublin na działania integracyjne realizowane w związku z wojną w Ukrainie. Za zaangażowanie w pomoc Ukrainie została odznaczona medalem Lublin Bohaterom.

Magdalena Zaręba-Opalińska
Aleksandra Zińczuk
Aleksandra Zińczuk
Redaktorka naczelna czasopisma Kultura Enter

Zastępca Prezesa Zarządu Fundacji Teren Otwarty w Lublinie. Badaczka literatury oraz wschodnioeuropejskiego dziedzictwa kulturowego pogranicza, inicjatorka projektów badawczych, akcji upamiętniających i społecznych w tym zakresie. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, visiting researcher w University College of London. Członkini kilku organizacji pozarządowych, sieci Alumnów Polsko-Amerykańskiej Szkoły Liderów, a także międzynarodowej sieci badaczy w Marie Curie Alumni Association przy Komisji Europejskiej. Członek zespołu wykonawczego i sekretarz przy Kongresie Kultury Partnerstwa Wschodniego (Lublin 2013, Lwów 2015). Redaktor serii wydawniczych w Warsztatach Kultury w Lublinie. Publicystka, poetka, eseistka.

Skip to content