Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin

Data

paź 11 2023
Zakończone!

Czas

14:30 - 16:30

PANEL
Europa da się tworzyć – współpraca/partycypacja młodych

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak – Zastępca Prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 (Polska)
Mahira Karim – Doradca projektowy Europejskie Centrum Wergelanda (Norwegia)
Radosław Guz
– Dyrektor Biura Stowarzyszenia Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego (Polska)
Marianne Labre – Miejskie Biuro ds. młodzieży, Gandawa (Belgia)
Maciej Buczkowski – Zastępca dyrektora Biura Prezydenta, Kierownik Referatu Spraw Zagranicznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, Unia Metropolii Polskich (Polska)
dr Bartłomiej Zapała – TEAM Europe, Zespół ekspercki Komisji Europejskiej, Przedstawicielstwo w Polsce (Polska)

Moderator:
Alina Prochasek – Prezes Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, Wiceprezes Fundacji Inicjatyw Europejskich na Śląsku (Polska)


Prezentacja wyników warsztatu “Jak tworzyć miasta/miejscowości przyjazne młodzieży? – Dzisiaj planujemy przyszłość.”

Młodzież staje się coraz bardziej zauważalną grupą społeczną zamieszkująca nasze miasta, gminy. Trend wzrostowy dotyczący powstawania oferty edukacyjnej, sportowej kulturowej, wsparcia psychologicznego, czy rozwojowego w mieście stanowi dowód na to, że coraz więcej samorządów, instytucji, organizacji lokalnych stawia na młodych i stara się przyciągać młodzież jak i stara się o to, żeby młodzi ludzie zostali i budowali swój ośrodek życia w rodzinnych miejscowościach. Ale czy samo staranie się wystarcza? Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim dialog z młodzieżą? Jakimi narzędziami dysponuje samorząd terytorialny jeżeli chodzi o przyciąganie uwagi młodych? Jak rozmawiać z młodymi? Jak współpracować na rzecz budowania wspólnej przyszłości?
Odpowiedzi jest wiele. To na czym skupiać będzie się panel to zebranie jak najlepszych praktyk dotyczących współpracy międzysektorowej na rzecz tworzenia przyjaznych miast i gmin miejscowości dla młodych osób, możliwości rozwoju. Będziemy dyskutować z rekomendacjami i postulatami młodych osób, które dotyczącą ich potrzeb związanych z ich rzeczywistością i ich lokalnymi samorządami. Organizacje pozarządowe jako łącznik pomiędzy młodzieżą a instytucjami miejskimi? Czemu nie?
Ponadto wyjdziemy poza perspektywę Polski.. Młodzi coraz bardziej stają się świadomymi obywatelami nie tylko swoich małych lokalnych społeczności ale również Europy. Młodzi chcą tworzyć wspólnie Europę. Dlatego w panelu udział wezmą przedstawiciele z różnych środowisk- samorząd lokalny, instytucje miejskie, organizacje pozarządowe z kraju i zza granicy. Różnorodny punkt widzenia pozwala nam zaproponować młodym wiele ścieżek docierania do wspólnego budowania miast przyjaznych młodzieży, możliwości rozwoju i dobrej przyszłości dla nas wszystkich. A tych dobrych praktyk jest wiele!


 

Logo_EEA_Grants

Działanie w ramach Inicjatywy Bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, finansowanej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Tłumaczenie symultaniczne na PL-EN-UA;
transmisja na żywo na platformie streamingowej

tekst alternatywny

Skip to content