Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin

Data

paź 05 2022
Zakończone!

Czas

19:00 - 21:00

SPEKTAKL
Alina po drugiej stronie granicy

wstęp wolny

Oddajemy głos nowym młodym mieszkankom i mieszkańcom Lublina, którzy przyjechali do naszego miasta zza wschodniej granicy. W przygotowanej przez nich sztuce teatralnej, niczym w zwierciadle, oczami przybysza zobaczymy obraz współczesnej Polski i Polaków. W tym zderzeniu z obcym, zmierzając się ze stereotypami, uprzedzeniami i wszelkiego rodzaju barierami, młodzi poszukują drogi do dialogu i porozumienia. Spektakl studenckiego Teatru Imperialnego Alina po drugiej stronie granicy stanie się punktem wyjścia do głębszej refleksji nad sytuacją młodzieży zagranicznej w Lublinie.

Spektakl podejmuje próbę uchwycenia aktualnych mechanizmów interakcji z obcym na przykładzie historii młodej Ukrainki, która przyjechała do polskiego miasta po raz pierwszy na studia. Jak postrzega polską rzeczywistość? Jak patrzy na Polskę, Polki i Polaków, a także różne grupy społeczne? Co wydaje jej się dziwne, a co szczerze podziwia w tym kraju? Czego kompletnie nie rozumie? Bohaterka próbuje nawiązać kontakt z mieszkańcami miasta. Utrzymując relacje z rodziną i rodakami na obczyźnie, próbuje jednak szukać wsparcia wśród otaczających ją Polaków. Scenariusz powstał w oparciu o przeprowadzone przez autorów sztuki badania socjologiczne – wywiady ze studentami polskimi i ukraińskimi na temat relacji polsko-ukraińskich, współzamieszkiwania w Lublinie, studiowania, postaw i stereotypów narodowych, ukazujące spojrzenie Polaków na Ukraińców, obrazujące sytuację studentów ukraińskich w Polsce, a także w oparciu o różnorodne teksty kultury (blogi, filmy, komentarze w Internecie). Usłyszymy ze sceny fragmenty autentycznych wypowiedzi osób, które mówią o tym, co jest dla nich najważniejsze: o miłości, obcości, poszukiwaniu własnego miejsca pod polskim słońcem. W sztuce zostanie poruszony temat domu, jego utraty i poszukiwań. Czym jest dom dla każdego z nas? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć aktorzy, których ten temat bezpośrednio dotyczy. Każdy z nich miał doświadczenie  wyobcowania, poszukiwania szczęścia gdzie indziej. Ale czy je znalazł? O tym dowiemy się z monologów.

Alina po drugiej stronie granicy to wyjątkowy projekt badawczo-artystyczny, w którym łączy się metody badawcze z
działaniami artystycznymi. Ważną częścią spektaklu jest bowiem debata na temat przełamywania barier kulturowych, a także strategii budowania dialogu wielokulturowego. Projekt ten ma na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w relacjach międzykulturowych wśród studentów, poszerzenie wiedzy o kulturze ukraińskiej, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń etnicznych.

Po zakończeniu spektaklu, który trwa ok. 45 min., publiczność zostanie zaproszona do dyskusji pt. Wokół dialogu międzykulturowego młodych: studenci zagraniczni w Lublinie.

Tłumaczenie na język EN i UA wyświetlane na ekranie

Skip to content