ISNA TRIO… stworzyła ich mgła i poezja.
Siarhej Douhuszau, Alexej Varsoba i Andrej Jewdokimow założyli swoją grupę w niezwykłych okolicznościach we wsi Gorajec. Łączą współczesną poezję z onirycznymi brzmieniami i białoruskim folklorem.
W skład zespołu wchodzi trzech doświadczonych białoruskich muzyków – Siarhej Douhaszau (Vuraj), Alexej Varsoba (Port Mone, rozdIlovI) i Andrej Jewdokimow (Diafilm Live), którzy wyemigrowali ze swojego kraju w latach 2019-2021.
W czerwcu 2021 roku, zainspirowani atmosferą zamglonych łąk i środkowoeuropejską poezją, stworzyli Isna Trio. W Gorajcu, wsi na pograniczu polsko-ukraińskim odbywały się wtedy spotkania artystyczne Rozstaje. Oprócz muzyków do twórczego tygla trafiło kilkunastu pisarzy i tłumaczy literatury oraz artystów sztuk wizualnych z Polski, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Łotwy. Przez osiem dni współpracowali, wymieniali się ideami, rozmawiali o sztuce.
Jednym z kluczowych efektów tych warsztatów to Isna Trio. Ich oniryczna muzyka wchodzi w reakcję z twórczością współczesnych poetów z Europy Środkowej i Wschodniej. Kompozycje zespołu inspirowane były m.in. wierszami Tamása Jónása (Węgry), Agaty Jabłońskiej (Polska), Dainiusa Dirgėli (Litwa).
Istotnym jest, że utwory prezentowane są w oryginalnym brzmieniu – melodia różnych języków oddziałuje na warstwę muzyczną. Ważnym motywem tworzącym brzmienie zespołu jest także polska i białoruska muzyka ludowa.
Premierowy koncert zespołu odbył się 10 lipca 2021 na Festiwalu Folkowisko we wsi Gorajec i był transmitowany w sieciach społecznościowych przez Telewizję Biełsat. Gościnnie z Isna Trio wystąpiły wokalistki legendarnej grupy polskiej sceny etno Kapela ze Wsi Warszawa.
KTO TWORZY ZESPÓŁ
Siarhej Douhuszau
Bez niego białoruska kultura śpiewacza byłaby w zupełnie innym miejscu.
Siarhej Douhuszau to organizator wielu festiwali muzycznych, spotkań Spieuny Schod, lider grupy Vuraj, twórca organizacji EtnaTradycyja.
Siarhej to muzyk, wokalista, etnograf, nauczyciel i twórca wielu projektów kulturalnych. Był współorganizatorem szeregu festiwali prezentujących białoruską tradycję, takich jak Viaselle Fest (kultura weselna), MovaFest (wydarzenie poświęcone językowi białoruskiemu) Rajok czy Litvak Klezmer Fest (festiwal muzyki żydowskiej).
W styczniu 2020 roku założył organizację EtnaTradycyja zajmującą się białoruską muzyką i sztuką. Współorganizował polsko-białoruskie wyprawy na Polesie, współpracował z polskimi zespołami folklorystycznymi, wydawnictwami i etnografami. Jest inicjatorem spotkań śpiewaczych Spieuny schod (Спеўны сход), wydawcą śpiewników z ważnymi dla Białorusinów pieśniami ludowymi i historycznymi. Z zespołem Vuraj, którego muzyka odnosi się do nowatorskiej interpretacji białoruskiego folkloru, wydał pięć albumów studyjnych. Siarhej jest również uczestnikiem amerykańsko-ukraińsko-białoruskiego projektu Slavalachia.
Po wyjeździe z Białorusi w 2021 roku, kontynuuje swoją misję na terenie Polski – kieruje Warszawską Wolną Orkiestrą, współpracuje z legendarnym Volnym Chorem, wydaje śpiewniki z białoruskimi pieśniami, a wreszcie – tworzy Isna Trio we współpracy z translatorską grupą Rozstaje.
Alexej Varsoba
Występował na scenach od Teheranu po Lizbonę.
Na kilka dni przed okupacją Krymu, zagrał przed grupą otoczonych ukraińskich żołnierzy, podczas gdy rosyjskie patrole stacjonowały już pod murami zablokowanej jednostki wojskowej. Emigrował z Białorusi w 2019 roku.
Alexej Varsoba gra na akordeonie ponad 40 lat, czyli prawie całe życie.
Isna Trio to jego nowa życiowa przygoda. Wcześniej, gdy mieszkał w Mińsku, stworzył orkiestrę improwizacyjną – Minsk Improvisers Orchestra oraz szkołę muzyki improwizowanej. Założył również zespoły PortMone i Warsoba. Często angażuje się w projekty łączące sztuki – takie jak Rozstaje.
Alexej współtworzył między innymi poetycko-muzyczno-graficzny projekt RozdIlovI z tekstami Serhija Żadana, białorusko-ukraiński Khmeleva Project (kooperacja jego grupy PortMone z słynnym ukraińskim zespołem DakhaBrakha). Skomponował muzykę do filmów, animacji, spektakli teatralnych, performansów.
Współpracował także z Krzysztofem Knittlem, Warsaw Improvisers Orchestra, Karbido, Julią Doszną, Michałem Jacaszkiem, Ryszardem Lateckim, Markiem Tokarem, Jurijem Andruchowyczem, Lemkovyna-Lem, występował z Szábolcs’em Esztényi’m, Markiem Chołoniewskim, Hubertem Zemlerem.
Andrej Jewdokimow
Grał muzykę do sowieckich bajek na przezroczach, występował w litewskiej sztuce teatralnej, tworzył muzykę do gier komputerowych.
Andrej Jewdokimow jest muzykiem, kompozytorem, inżynierem dźwięku i sound designerem z Mińska. Zmuszony do wyjazdu z ojczyzny, obecnie mieszka w Warszawie.
Gra na gitarze, pisze muzykę do spektakli teatralnych oraz do gier komputerowych. Występuje w projektach muzycznych i teatralnych jako muzyk. Studiował gitarę klasyczną i elektryczną w ramach licencjatu, ukończył studia magisterskie z historii sztuki.
Jest współtwórcą wielu albumów muzycznych. Pracował między innymi z Diafilm Live – projektem teatralno-muzycznym stworzonym wokół pokazów starych przezroczy z bajkami z czasów sowieckich. „Pan Tralaliński” czy „Słoń i Moskwa” łączą się tu z wysokiej klasy aktorstwem i muzyką na pograniczu ambientu, elektroniki, rocka i popu.
Andrej aktywnie uczestniczył w pokojowych protestach przeciwko przemocy i fałszerstwom wyborczym w Mińsku w 2020 roku, występował na nich także jako muzyk. Został pobity i aresztowany przez białoruskie siły mundurowe. Ukrywając się przed prześladowaniami z powodów politycznych, został zmuszony do opuszczenia Białorusi.
Od 2021 roku współtworzy zespół Isna Trio.
WSPÓŁPRACA
Z zespołem współpracuje również szereg artystów.
Pomysłodawcą projektu i inicjatorem Spotkań Artystycznych Rozstaje 2021, w ramach których stworzono Isna Trio jest Maciej Piotrowski – animator kultury, tłumacz z języka ukraińskiego, prezes Stowarzyszenia Folkowisko.
W kompozycjach Isna Trio występowali, jako recytatorzy i wokaliści:
Autorką zdjęć Isny Trio – między innymi pięknej, leśnej sesji zdjęciowej – jest fotografka i kulturoznawczyni Małgorzata Kawka.
Z twórczością Isna Trio korelują również prace artystów wizualnych z warsztatów artystycznych Rozstajów w Gorajcu – dzieła te, niekiedy tworzone na żywo do muzyki, można będzie obejrzeć na stronie Rozstaje.art, a także na wystawie pt. Spotkania na Rozstajach. Znalazły się tam zdjęcia Małgorzaty Kawki i Zmicera Waynowskiego oraz obrazy Anny Waligórskiej, Jana Kaźmierczuka, Denysa Chyżawskiego, Milany Chyżawskiej i Jany Čepy.
Isna Trio wykonuje utwory poetów z Europy Środkowej. Są wśród nich:
Rozstaje to grupa tłumaczy literatury pięknej z krajów dość szeroko pojętej Europy Środkowo-Wschodniej, wychodzących z założenia, że „przekład literacki należy do najdoskonalszych form dialogu kultur, jest również całkiem dobrym sposobem na osiągnięcie stanu porozumienia i zrozumienia między ludźmi wywodzącymi się z odmiennych tradycji literackich”. Od 2019 prowadzą portal Rozstaje.art i organizują coroczne Spotkania Artystyczne w Gorajcu. Po ich egidą zorganizowana została również Scena Literacka na Festiwalu Folkowisko.
Kontakt: isnabelarus@gmail.com
Posłuchaj utworów: Facebook, Youtube, Soundcloud.
Koncert muzyki białoruskiej: ISNA TRIO, YEGOR ZABELOV Solo, ANA ZHDANOVA, NAVIBAND
partner: Euroregion Bug, współorganizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa (II piętro)
godz.: 19.00 – 22.00 [GMT+2 Warsaw]