Komitet
Komitet Organizacyjno-Programowy


Aleksandra Zińczuk
Redaktor naczelna czasopisma Kultura Enter
Członkini Rady Programowej KIEW (następnie Komitetu Organizacyjno-Programowego Kongresu Współpracy Transgranicznej), działaczka społeczna, specjalistka od tematyki wschodniej, literatury i sztuki, pamięci wieloetnicznego pogranicza, historii mówionej. Autorka licznych publikacji z zakresu filozofii kultury, historii, literatury i edukacji kulturowej. Wieloletnia edukatorka, kuratorka wystaw, wydawczyni, inicjatorka projektów i wydarzeń transgranicznych, założycielka międzynarodowej grupy badawczej Grupa Mowa Żywa, zastępca prezesa Zarządu Fundacji Teren Otwarty. Absolwentka m.in. Szkoły Liderów PAFW Foto N.Tołoczko


Andrzej Skórski
Koordynator projektów międzynarodowych w Europejskim Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw
Absolwent socjologii oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2007 r. zaangażowany w działalność lubelskich organizacji pozarządowych. Koordynator wielu projektów finansowanych m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Narodowego Banku Polskiego. W latach 2013-2015 kierował Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Posiada doświadczenie ze współpracy z samorządowcami (współorganizator serii szkoleń dla samorządowców w ramach projektu pt. "Samorządowiec profesjonalista"). W latach 2016 – 2017 był koordynatorem programu Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej. Współautor min. przewodnika pt. "Ewaluacja co. Narzędzie do ewaluacji organizacji pozarządowych" oraz "Strategii rozwoju gminy Bełżyce na lata 2015 – 2022”. Obecnie pracuje w Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw oraz współpracuje z Izbą Przemysłowo-Handlową w Lublinie.


Anna Tarnowska - Waszak
Dyrektor uniwersytetu otwartego KUL - Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Anna Tarnowska - Waszak z wykształcenia jest filologiem angielskim oraz specjalistą ds. public relations. Od 8 lat jest dyrektorem Uniwersytetu Otwartego KUL, jednostki prowadzącej szeroką działalność dydaktyczną i promocyjną, skierowaną do każdego, kto jest zainteresowany zdobywaniem wiedzy. Od momentu rozpoczęcia działalności Uniwersytetu Otwartego KUL w 2012 roku w zajęciach organizowanych przez tę instytucję wzięło udział ponad 20 tysięcy osób we wszystkich kategoriach wiekowych - dzieci, młodzieży i dorosłych. Z jego oferty chętnie korzystają obcokrajowcy, którzy przez ponad 25 lat zawodowej aktywności byli głównymi odbiorcami przygotowywanych przez p. Annę Tarnowską-Waszak programów. Regularny kontakt z setkami osób ze wszystkich stron świata i organizacja projektów dla nich przeznaczonych owocuje m.in. stałą pracą nad zwiększaniem kompetencji w rozumieniu potrzeb i zjawisk towarzyszących migracjom, co przyczynia się też do rozwoju osobistego i zawodowego. W ostatnim roku p. Anna Tarnowska-Waszak pełniła na Uczelni funkcję pełnomocnika Rektora ds. kontaktów międzynarodowych, co było poprzedzone pełnieniem funkcji pełnomocnika ds. Polonii, przyczyniając się do powstania wielu nowych inicjatyw w kontaktach z osobami z zagranicy. Zagadnienia związane z komunikacją międzykulturową zajmują kluczowe miejsce wśród obszarów zainteresowań p. Anny.


Beata Surmacz
Dyrektor Instytutu Europy Środkowej
Profesor w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorka licznych artykułów naukowych i książek na temat stosunków polsko-ukraińskich oraz współczesnej dyplomacji.


Dr Julita Agnieszka Rybczyńska
Prawniczka i politolożka
Związana z Wydziałem Politologii UMCS od lat 90-tych XX wieku. Obecnie pracuje jako wykładowca w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych. Odbyła pobyty naukowe i jako profesor wizytujący w wielu instytucjach akademickich w Europie i Stanach Zjednoczonych, m.in. Woodrow Wilson School of Public and International Affairs, Princeton University; Rutgers University; Nuffield College at Oxford University, University of Reykjavik. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu instytucjonalnych i prawnych aspektów procesów transformacji systemowej. Jest specjalistką w zakresie praw człowieka, praw mniejszości narodowych, językowych i etnicznych, demokracji lokalnej, społeczeństwa obywatelskiego, jak również sektora pozarządowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorka i redaktorka wielu publikacji naukowych.
Łączy badania naukowe i pracę dydaktyczną z pracą w dziedzinie polityki publicznej i współpracy rozwojowej. Pełniła funkcje ekspertki i konsultantki w wielu instytucjach publicznych na poziomie samorządowym i rządowym, w organizacjach pozarządowych oraz organizacjach międzynarodowych, m.in. z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, OBWE-Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, US-Ukraine Foundation oraz Fundacją Inicjatyw Menadżerskich. Jest członkinią Rady Centrum Kompetencji Wschodnich (CKM), think-tanku promującego efektywną i zrównoważoną współpracę oraz stymulujący dialog pomiędzy lokalnymi i regionalnym podmiotami publicznymi i społecznymi w państwach UE i Europy Wschodniej oraz Azji Centralnej.


Dr Mariusz Sagan
Dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. Pełnomocnik Prezydenta ds. specjalnej strefy ekonomicznej
Współtwórca „Strategii Lublin 2020” wytyczającej kierunki rozwoju najważniejszego miasta w Polsce Wschodniej. Inicjator programu Study in Lublin, Lubelska Wyżyna IT oraz Klastra Usług Medycznych i Klastra Life Science (wszystkie inicjatywy w Lublinie) Ekspert i praktyk w zakresie rozwoju przedsiębiorczości oraz zarządzania strategicznego, w tym strategii miast i inwestycji zagranicznych. Równolegle pracuje od 2009 roku w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. Autor i współautor ponad 100 publikacji z zakresu rozwoju regionalnego i rozwoju miast, biznesu międzynarodowego oraz zarządzania przedsiębiorstwem, w tym licznych artykułów w czasopismach amerykańskich i brytyjskich (m.in. Cross Cultural Management, Managing Service Quality, Marketing Education Review, Chinese Management Studies). Wyniki swoich prac prezentował podczas konferencji i wykładów w kilkudziesięciu krajach świata (Chiny, USA, Rosja, Ukraina, Gruzja, Portugalia itp.). Członek Global Advisory Board w Center for Leadership and Management na amerykańskim Uniwersytecie Rutgersa.


Krzysztof Stanowski
Zastępca Przewodniczącego Komitetu Organizacyjno-Programowego. Dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin. Były Wiceminister Spraw Zagranicznych RP
Współtwórca i lider organizacji pozarządowych. Autor programów szkoleniowych i publikacji poświęconych edukacji obywatelskiej, pracy organizacji pozarządowych i współpracy rozwojowej. W stanie wojennym członek władz regionalnych podziemnej Solidarności, więzień polityczny. Współtwórca niezależnego harcerstwa w Polsce, pierwszy Naczelnik Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Wieloletni prezes Fundacji Edukacja dla Demokracji. Współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą. Członek Steering Committee World Movement for Democracy (2000–2007) oraz władz Grupy Zagranica. W latach 2007–2011 Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Autor ustawy o współpracy rozwojowej. W latach 2012–2017 prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Od 2013 współorganizator polskiej pomocy dla Ukrainy, m.in. wsparcia dla służb medycznych Euromajdanu, niezależnych mediów i uchodźców wewnętrznych. Autor i inicjator szeregu apeli na rzecz solidarności z Ukrainą. W 2014 współzałożyciel i członek Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą (KOSzU). Od 2017 członek Grupy Polsko-Ukraińskiego Dialogu, w latach 2017–2019 członek Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Współtwórca akcji „Płomień Braterstwa” Programowego Ruchu Odkrywców ZHP oraz ukraińskiej organizacji skautowej Płast.


Marcin Kęćko
Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin
ur. 1980 roku w Lublinie.
Ukończył Technikum Ekonomiczne w ZSE im. A i J. Vetterów oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od lat pracuje dla administracji publicznej. Wieloletni pracownik Ministerstwa Gospodarki (później Ministerstwo Rozwoju), gdzie brał udział w tworzeniu programów wsparcia przedsiębiorczości i wdrażania innowacji w firmach. Od 2014 roku pracuje w Urzędzie Miasta Lublin, wcześniej jako zastępca Dyrektora w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów, jako pełnomocnik prezydenta ds. startupów. Od stycznia 2020 roku powierzono mu funkcję Dyrektora nowo powstałego Biura Rozwoju Turystyki.
Prywatnie jest tatą dwóch córek.


Michał Karapuda
Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin
Jest absolwentem Filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Studiował także m.in. European Studies na University of Exeter w Anglii. Ukończył studia podyplomowe: Zarządzanie kulturą w strukturach Unii Europejskiej przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Menedżerskie na Politechnice Lubelskiej. Jest absolwentem międzynarodowego programu European Diploma in Cultural Project Management 2011/2012 organizowanego przez Fundację Marcela Hictera z Brukseli. Swoją pracę zawodową rozpoczął w Gazecie Wyborczej następnie pracował m.in. w Centrum Kultury w Lublinie jako kierownik działu promocji i marketingu. Współpracował z kilkoma organizacjami pozarządowymi pełniąc m.in. w latach 2006-2008 funkcję sekretarza Komisji Rewizyjnej Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od roku 2008 pracuje w Urzędzie Miasta Lublin, od 2013 jest Dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Był m.in.: koordynatorem uczestnictwa Miasta Lublin w organizowanym przez Komisję Europejską i Radę Europy programie Miasta Międzykulturowe w 2008 r., szefem biura projektu Lublin 2016 – Europejska Stolica Kultury – Kandydat w latach 2008-2011, koordynatorem w Lublinie Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w EU w 2011 r., koordynatorem zespołu autorów i współautorem Strategii Rozwoju Kultury Lublina na lata 2013-2020. Pełni także funkcje: Sekretarza Rady Kultury Miasta Lublin działającej przy Prezydencie Miasta Lublin, członka Rady Muzeum na Majdanku i członka Rady Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W roku 2017 pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Lublina ds. Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina a w roku 2019 ds. jubileuszu 450-lecia zawarcia Unii Polsko-Litewskiej.


Natalia Gmurkowska
Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Centrum Współpracy Polska-Wschód. Koordynatorka Forów Samorządowych Województwa Lubelskiego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
Od ponad 15 lat jest związana z organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą poprzez tworzenie i realizację programów współpracy międzynarodowej o zakresie tematycznym: rozwój społeczeństwa i partycypacji obywatelskiej, nowoczesne metody zarządzania w administracji publicznej, lokalne media, międzysektorowe partnerstwa lokalne i biznesowe, kultura oraz wsparcie inicjatyw młodzieżowych. Zainteresowania naukowe: związane z krajami Partnerstwa Wschodniego, w szczególności z Ukrainą i Gruzją. Ekspert i konsultant w instytucjach publicznych oraz ciałach doradczych, pełni funkcje kierownicze w sferze pozarządowej i biznesowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów finansowanych przez Komisję Europejską, Fundusz Norweski, Program Polskiej Pomocy Rozwojowej, Fundusz Spójności UE, Erasmus+ oraz inne.


Paweł Prokop
Przewodniczący Komitetu Organizacyjno-Programowego. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. partycypacji społecznej i współpracy transgranicznej. Prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich
Autor projektów współpracy międzynarodowej (m.in. z partnerami włoskimi, niemieckimi, ukraińskimi, rosyjskimi, gruzińskimi, kirgiskimi i tadżyckimi). Doradca Prezydenta Lublina ds. współpracy transgranicznej i partycypacji społecznej. Trener i konsultant, specjalista w zakresie zarzadzania, coachingu organizacyjnego i tworzenia strategii rozwoju dla instytucji sektora publicznego, pozarządowego i komercyjnego. Wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Członek Rady i szef przedstawicielstwa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Lublinie.


Piotr Choroś
Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin
Od 2011 r. pracuje w Urzędzie Miasta Lublin, od 2018 jako Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej. Przed pracą w administracji samorządowej związany z trzecim sektorem oraz instytucjami kultury. Od 2004 roku do 2011 członek zarządu lubelskiego Stowarzyszenia Homo Faber a w latach 2004 - 2006 członek zarządu Stowarzyszenia Amnesty International. Współpracował z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tematyką współpracy administracji publicznej z trzecim sektorem, m.in. Siecią SPLOT, Fundacją im. St. Batorego oraz Fundacją Inicjatyw Menedżerskich. Politolog i absolwent Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego Stowarzyszenia Willa Decjusza. W 2014 r. odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin oraz członek Rady Działalności Pożytku Publicznego działającej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie reprezentuje Unię Metropolii Polskich.